Exposweet

Zapisz się na szkolenie

Receptury funkcjonale, czyli o możliwościach surowcowych w kreowaniu receptur na potrzeby niszowych odbiorców

Termin szkolenia: 17.02.2019
Godzina szkolenia: 11:00-11:45
Dostępne miejsca: 15

Od nowoczesnej żywności oczekujemy, aby nie tylko dostarczała kalorii czy witamin. Konsumenci coraz częściej poszukują produktów mocno sprofilowanych - dietetycznych, odchudzających, bezglutenowych, ale także przeznaczonych dla sportowców, seniorów lub matek karmiących. Czy cukiernictwo i piekarstwo może jakość skorzystać z tego trendu? 

Podczas wykładu skupimy się na poradach dotyczących poszerzenia asortymentu od strony praktycznej. Omówimy wybrane składniki technologiczne - substancje słodzące, hydrokoloidy, "modne" surowce tj. chia, lucumba czy pepino, możliwości wykorzystania liofilizatów owoców.

Ponadto przedstawimy wymogi prawne, w tym oświadczenia żywieniowe i zdrowotne oraz znakowanie etykiet i wymogi dotyczące dostępności składów produktów na życzenie konsumenta. 

 

Wykład poprowadzi: dr inż. Joanna Rachtan-Janicka z WYDZIAŁU NAUK O ŻYWIENIU CZŁOWIEKA I KONSUMPCJI, 

Specjalista żywienia człowieka, dietetyk, nauczyciel akademicki i pracownik naukowy Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. Zajmuje się badaniami poszerzającymi wiedzę w zakresie epidemiologii i patogenezy alergii pokarmowej u niemowląt. Szczególną uwagę zwraca na sposób żywienia i problem suplementacji diety kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz znaczenie karmienia naturalnego dla rozwoju układu odpornościowego i nerwowego niemowląt. Uczestniczy w badaniach i dietoterapii pacjentów z celiakią i stosujących dietę bezglutenową oraz dzieci z nadwagą i otyłością.